Na svoj imunitný systém myslite po celý rok

Chorého nestretnete len od jesene do jari, ale aj hocikedy v lete. Zvlášť ak telo neprijalo dostatok vitamínov zo stravy. Preto je dobré si imunitu posilňovať priebežne počas roka overenými výživovými doplnkami na podporu imunity.

Na svoj imunitný systém myslite po celý rok
Na svoj imunitný systém myslite po celý rok (Foto: PR)

Lieky na posilnenie imunity detí aj dospelých

V zamestnaní, v hromadných dopravných prostriedkoch, ale aj v prostredí škôlky, školy a nákupných centier sme deň čo deň ohrozovaní náletmi parazitov, ktoré chcú ohroziť naše zdravie. Chcú, ale nemusia. Stačí len vedieť, ako si pred nimi vytvoriť ochranný štít.

Na posilnenie imunity zásadne nemyslime iba tesne predtým, ako dorazí chrípková epidémia. Treba sa včas pripraviť. Ak vieme, že by sme zložením našej stravy neohúrili nijakého odborníka na zdravú výživu, chýbajúce vitamíny do tela dopĺňame výživovými doplnkami na podporu imunity. Medzi nimi nenájdeme len klasické „céčko“, ale takisto aj látky, ktoré vstrebávanie vitamínov uľahčujú. Dôležitý je tiež prísun vlákniny a antioxidantov.

Imunitu si však nepotrebuje posilniť len dospelý človek, ale aj malé deti, preto farmaceuti myslia na to, aby sa dali lieky dobre skonzumovať aj im a navyše skvelo chutili. Kapsuly, pastilky na cmúľanie, sirupy, kvapky alebo prášky na posilnenie imunity je vhodné konzumovať denne, niektoré aj viackrát.

Ako si posilniť imunitu bez liekov

Náš imunitný systém sa buduje v črevách, preto je potrebné zabezpečiť, aby fungovali normálne. Bez vlákniny a prospešných probiotických látok to tak hravo nepôjde. Za najobľúbenejší a najúčinnejší enzým sa všeobecne pokladá serrapeptáza, ale medzi výživovými doplnkami na podporu imunity mu konkuruje tiež kolostrum, hliva ustricová či spirulina.

Pokiaľ si myslíte, že boj proti vírusom ustojíte aj bez využitia liekov na dobrú imunitu, vyskúšať môžete tradičné metódy. Dostatok pohybu, kvalitného spánku, menej stresu a pravidelné otužovanie či saunovanie vám zaiste pomôže vybudovať si dobrý imunitný systém, ale takisto sa budete cítiť oveľa sviežejší. Dôležité je pravidelné umývanie rúk teplou vodou a mydlom, zvlášť keď prídete domov z mesta, a nezaškodí ani kloktanie vlažnej slanej vody, ktorú možno použiť aj na čistenie nosa. Niekto má zaužívané cmúľanie sušených klinčekov (dezinfikujú), iný sa spolieha na pravidelný prísun ovocia a zeleniny. Medzi nimi svojimi účinkami vedie najmä zázvor, citróny, cesnak, kyslá kapusta alebo plody rakytníka.

Ktoré vitamíny na imunitu pôsobia najviac? Azda najznámejší je vitamín C, no v boji proti baktériám a vírusom sú úspešné aj ďalšie vitamíny, minerály a stopové prvky, napr. vitamín D, K, zinok, selén a vápnik.

Text:PR