Kútiky na perách už mal asi každý. Nie sú síce nejako obzvlášť nebezpečné, ale sú nepríjemné, citlivé, často aj boľavé alebo svrbivé a niekedy aj obmedzujú pohyb sánky. Viete, prečo sa vám kútik vyhodí? A ako sa ho zbaviť (čo úzko súvisí s predošlou otázkou)? Čítajte ďalej!
Signál iného ochorenia
Kútik je vlastne len ľudovým označením zápalového ochorenia pier – latinsky chelitis angularis. Môže mať bakteriálny, ale aj mykózový (čiže kvasinkový) pôvod. Prečo sa tvorí? Dôvod je prostý: je signálom toho, že v našom tele sa deje niečo zlé.
Kútiky bývajú často aj sprievodným znakom oslabenej imunity, alergie na jedlo, dlhodobého užívania antibiotík, ochorenia tráviaceho traktu a dokonca aj cukrovky. V prípade, že mávate kútiky príliš často, alebo vás trápia dlhšie, než týždeň a ešte sa aj zhoršujú, určite odporúčame navštíviť dermatológa, imunológa alebo všeobecného lekára.
Rizikovým faktorom pre vznik kútikov je najmä nedostatok určitých vitamínov, konkrétne skupiny B (najmä B2 – riboflavínu), železa a zinku. Aby ste predchádzali popraskaným perám, odporúčame ich užívať v podobe výživových doplnkov – všetky nájdete aj online, s Dr Max zľavovým kódom za skvelé ceny.
Pozor na zlú protézu
Vyhnúť sa kútikom vám pomôže aj dodržiavanie pitného režimu (nedostatočný príjem vody a suchý vzduch vedú k popraskaným kútikom) a to, že si prestanete olizovať pery (olizovanie pier z nich odstraňuje prirodzené oleje a prispieva k ich vysúšaniu).
Zo svojho okolia by ste mali odstrániť aj dráždivé látky, ako napríklad kozmetické výrobky alebo zubné pasty, ktoré vás štípu. Na druhej strane však nezanedbávajte ústnu hygienu, pretože nevhodná starostlivosť o ústa prispieva k vzniku prasklín.
Za kútiky niekedy môžu aj zle nasadené zubné protézy. Spôsobujú totiž tlak a trenie práve v kútikoch úst, a to vedie k ich praskaniu a vysušovaniu.
Vyrobte si vlastný liek
Ako sa teda o už vzniknutý kútik postarať? Prvou pomocou pre vás môže byť propolis, ktorým je dobré potierať si kútik aj trikrát denne. Rovnako vám môže pomôcť čajovníkový olej a na dezinfekciu alpa alebo bórová voda.
Na popraskané kútiky sa hodí aj nechtíkový krém. Môžete ho zohnať v lekárni, drogérii, alebo si ho vyrobiť sami – stačí, ak zmiešate asi 120 gramov roztopenej bravčovej masti s hrsťou sušených kvetov nechtíka lekárskeho. Zmes nechajte prevrieť a odložte ju asi na tri dni. Potom ju preceďte cez čistú gázu a môžete používať.
Či už si vyberiete propolis, nechtíkovú masť alebo čokoľvek iné, podstatné je kútik neolizovať ani zbytočne nechytať, len potierať. Na každý krém alebo mastičku z lekárne odporúčame navštíviť https://www.kuponyzdarma.sk/zdravie/, kde nájdete produkty za skvelé ceny. A akékoľvek iné produkty, ktoré tiež nakúpite výhodne, zasa navštívte https://www.kuponyzdarma.sk/.