Nestíhate chodiť na preventívne zdravotné prehliadky? Návštevy zubára bývajú pre niektorých ľudí nočnou morou. Samozrejme, nie je sa na čo tešiť – koho by bavilo držať niekoľko minút otvorené ústa a nechať sa v nich špŕtať cudziemu človeku. Možno však neviete, aké fatálne následky môže zanedbanie návštev zubára mať.
Vyliečený kaz za tú trochu bolesti stojí
Ústa sú zrkadlom vášho zdravia. Ak sa vám v nich premnožia škodlivé baktérie, môže dôjsť k zápalu ďasien či poškodeniu chrupu zubným kazom. Toto všetko má okrem iného aj vysoký potenciál spôsobovať ďalšie nepríjemné zdravotné komplikácie. Ako? Neliečený zubný kaz môže spôsobiť zápal a putovať hlbšie – ak sa dostane do zubnej drene a následne do nervu, jeho liečba sa logicky stáva komplikovanejšou. Zo zapáleného ďasna sa navyše veľmi rýchlo dokážu dostať baktérie do krvi, a to je už len krok od poškodenia celého organizmu.
Ovplyvní aj vaše srdce
Ak navyše trpíte nejakými chronickými chorobami, diagnóza sa v tomto kontexte veľmi rýchlo zhorší. K takýmto chorobám patrí napríklad cukrovka. Neliečený kaz vedie podľa niektorých výskumov dokonca k vyššiemu predpokladu aterosklerózy, čo je zúženie tepien. Ohrozený je prakticky celý kardiovaskulárny systém, čiže kaz vám dokáže zhoršiť krvný tlak a upchať cievy. Bez preháňania sa teda dá tvrdiť, že zanedbaný zub vás môže stáť aj život. Nič vás nebolí? To ešte neznamená, že kaz nemáte. Najmä zo začiatku je neviditeľný a nespôsobuje žiadnu bolesť. Správne a včas ho dokáže identifikovať len zubný lekár.
Umytie zubov dokáže zázraky
Kazom dokážete predísť predovšetkým pravidelným a dôsledným odstraňovaním zubného povlaku. Práve zubný povlak obsahuje baktérie, ktoré našim zubom škodia. Je pevne prilepený na zuboch, plombách, ďasnách, korunkách a protézach. Nedá sa nijako chemicky rozpustiť, ani vypláchnuť vodou, preto by ste ho mali mechanicky rozrušiť aspoň dvakrát denne. Čím? Obyčajným umytím zubov. Ak si ich čistíte iba ráno alebo iba večer, nestačí to. Trikrát denne je to tiež zbytočné, pretože pri nesprávnej technike čistenia alebo používaní nesprávnej kefky nám to môže ešte viac ublížiť. Aby ste si dobre vyčistili zuby, potrebujete predovšetkým správnu zubnú kefku. Ideálna je mäkká s čo najvyšším počtom vlákien a rovno zastrihnutou hlavičkou. Nepodceňujte ani výber zubnej pasty, ktorá by mala byť určená na to, čo potrebujete – či už máte citlivé krčky, zažltnuté zuby alebo parodontitídu. Pozor na pasty s vysokou abrazivitou. A nezabúdajte ani na medzizubné priestory. Na to vám poslúži buď medzizubná niť, alebo medzizubná kefka.